Details
- - Motion sensor up to 7 meters
- - 3 modes: Turn on automatically at sunset, motion sensor, motion sensor and night-light
- - 3 nights of lighting after 1 day solar charged
- - Anti-glare
- - Easy to install in a minute and no wiring required for this solar LED light
Additional Information
| Usage | Outdoor wall lights |
|---|---|
| Light type | Solar powered LED |
| Luminosity intensity (Lumens) | 400 lm |
| Finishing color | Black |
| Material | Polycarbonate thermoplastic |
| Tension max (Volts) | NA |
| Power maxi (Watts) | 3.2 W |
| Indice of protection | IP65 (indice of protection against external elements and water) |
| Electric protection class | NA |
| Bulb suggested | LED SMD 2835 included |
| Include buld | Yes |
| Bulb light color (Kelvin) | 4000 K (cool white lighting) |
| Bulb light efficiency | Class A-A++ |
| Lifetime lighting | Bulb 35 000 H |
| Product dimensions (cm) | 21 x 14 x 11 cm |
| Warranty | 2 years warranty for the solar wall light, 1 year on battery |
| Including |
|




