Details
- Material thickness, mounting surface 25 mm max.
- 800 lm
- Lifetime lighting 40000 hours
Additional Information
| Usage | Recessed exterior ceiling lighting |
|---|---|
| Light type | LED |
| Luminosity intensity (Lumens) | No |
| Finishing color | Brushed aluminium |
| Material | Aluminium and glass |
| Tension max (Volts) | 230V/500mA |
| Power maxi (Watts) | 12 W |
| Indice of protection | IP65 (indice of protection against external elements and water) |
| Electric protection class | Class II (electric protection class) |
| Bulb suggested | COB LED 12W included |
| Include buld | Yes |
| Bulb light color (Kelvin) | 3000 K (white warm lighting) |
| Bulb light efficiency | Class A-A++ |
| Lifetime lighting | Bulb 40 000 H |
| Product dimensions (cm) | 4.5 x 8 cm (HxØ) |
| Warranty | 1 year |
| Including | Recessed outdoor ceiling light, recessed 6 x 5 (DxH), electrical plug, clip strings, a protective glass and a LED bulb |




