Details
- Connect up to 10 lights in line
- Lifetime lighting 20000 hours
- To be install downward in accordance with IP44
- Lighting color 3000K
Additional Information
| Usage | Recessed exterior wall lighting |
|---|---|
| Light type | LED |
| Luminosity intensity (Lumens) | 70 lm |
| Finishing color | White |
| Material | Aluminium |
| Tension max (Volts) | 230 Volts |
| Power maxi (Watts) | 0.9 W |
| Indice of protection | IP44 (indice of protection against external elements and water) |
| Electric protection class | Class II (electric protection class) |
| Bulb suggested | SMD LED included |
| Include buld | Yes |
| Bulb light color (Kelvin) | 3000 K (white warm lighting) |
| Bulb light efficiency | Class A++ |
| Lifetime lighting | Bulb 20 000 H |
| Product dimensions (cm) | 9 x 7.5 x 23 cm |
| Warranty | 1 year |
| Including | Outdoor recessed wall light with a plastic recessed mounting pot (LxHxD: 9.5 x 23.5 x 9 cm) and LED bulb. |




